Zamroź, odmroź, narysuj

Zamroź, odmroź, narysuj

Cel:

Uczniowie będą przewidywać i obserwować co stanie się z wodą zanurzoną w oleju podczas jej zamrażania i odmrażania.

Główne założenie:

Woda unosi się lub zanurza w oleju w zależności od stanu skupienia.

Potrzebne produkty:

• Flamastry Crayola
• Woda
• Zamrażarka oraz taca do robienia kostek lodu
• Olej spożywczy
• Przezroczysta szklanka lub plastikowy kubeczek


Procedura i wyniki:

1. Zanurz flamaster w szklance z wodą na klika minut, to sprawi, że woda się zabarwi. Następnie przelej ten kolorowy płyn na tacę do robienia kostek lodu i zamroź.

2. Zapytaj uczniów o to czy woda jest cięższa czy lżejsza od oleju. Poproś aby przewidzieli czy woda bedzie się unosić na powierzchni oleju czy opadnie na dno szklanki, w której znajduje się olej. Ponadto, co stanie się z wodą zamrożoną a co z tą w formie płynnej? Poproś aby uczniowie narysowali swoje przewidywania.

3. Napełnij szklankę olejem spożywczym prawie po brzegi. Wrzuć kolorową kostkę lodu i pokaż, że unosi się na powierzchni oleju. Poproś uczniów, którym udało się poprawnie przewidzieć rezultat doświdczenia o pokazanie swoich rysunków.

4. Pokaż co dzieje się kiedy kostka lodu zaczyna topnieć i zwróć uwagę uczniów na fakt, iż kolorowe krople lodu opadaja na dno szklanki. Ponownie poproś uczniów, którym udało się poprawnie przewidzieć rezultat doświdczenia o pokazanie swoich rysunków.
Kreatywne kolorowanie

Różne formy nacisku
Zróżnicuj nacisk na kredkę i oceń zmiany w natężeniu powstałego koloru poprzez mocniejsze lub lżejsze dociskanie kredki o powierzchnę papieru. Wykonując te same czynności możesz uzyskać efekt cienia lub wyrazistej tonacji.

Potrójne lub podwójne paskowe wzory
Sklej ze sobą kilka kredek i stwórz wielokolorowe narzędzie do rysowania. Możesz go użyć do rysowania pasiastych lub kracistych wzorów lub do jednoczesnego rysowania kilku kolorowych linii.

Naskrobane wzory
Nagryzmol dowolny wzór na kartce papieru a następnie pokoloruj każdy kształt innym kolorem.

Konturowanie
Użyj czarnej lub ciemnej kredki do zaznaczenia zarysu kształów w dużych malowidłach lub pracach wykonanych przez dzieci. Uwidocznienie konturów sprawia, że są lepiej dostrzegalne ze znacznej odległości.

Stwórz nowe kolory
Mieszaj nowe kolory poprzez delikatne nakładanie cienkich warstw odcieni na biały papier. Dodając każdą nową wartwę obseruj jak intensywnosc koloru się zmienia.

Linie szkicowe
Uzyj wielu luźnych, nakładających się na siebie pociągnięć kredką, aby stworzyć gęste, żywo wyglądające kształty.

Błyszczący efekt
Wypełnij wszystkie kształty grubą warstwą koloru, którą możesz potem wypolerować miękką szmatką w celu uzyskania soczystych odcieni.

Wyryte wzory
Kolorową warstwę kartki pokryj grubą warstwą czarnego koloru. Następnie użyj spinacza do papieru lub wykałaczki aby zdrapać wierzchnią warstwę i ukazac kolorowe wzory pod spodem.
copyright Crayola 2011 | realizacja
Agencja Interaktywna HOTCHILI multimedia