Nauka o kolorach

Nauka o kolorach

Kolor jest aspektem/wyrazem/przejawem rzeczy spowodowanym przez odbicie lub emitowanie różniących się od siebie właściwości światła.

Żeby zobaczyć kolor, potrzebujesz światła. Kiedy pada ono na pewien przedmiot, niektóre kolory się od niego odbijają a inne są przez niego absorbowane. Kolory widoczne dla naszych oczu to te, które zostały odbite. Promienie słoneczne zawierają połączone ze sobą kolory tęczy. Ta oto mikstura barw jest znana jako białe światło. Kiedy pada ono na białą kredkę lub pojemnik markera, widzimy je jako białe ponieważ nie absorbuje żadnego koloru a tym samym żadnego też nie odbija. Natomiast czarna kredka lub nasadka markera absorbują wszystkie kolory jednakowo ale też jednakowo żadnych nie odbijają, zatem białe światło padające na nie wydaje nam się czarne. Podczas gdy artyści uznają czarny za kolor, naukowcy mają zupełnie odmienne zdanie ponieważ czarny jest dla nich brakiem jakiegokolwiek koloru.

Wszystkie promienie światła zawierają kolor. Światło składa się z fal elektromagnetycznych. Fale te rozchodzą się od każdego źródła światła, jak na przykład od słońca. Fale świetlne poruszają się z niesamowita prędkością (186 000 mil lub 300 000 kilometrów na sekundę).

Każdy kolor ma różne długości fal, które stanowią odległość pomiędzy odpowiadającym częściom dwóch fal. Najdłuższa długość fali świetlnej widzialna dla człowieka pochodzi od koloru czerwonego. Najkrótsza od fioletowego. Ultrafiolet ma jeszcze krótszą długość fali, ale jest ona niewidoczna dla oka ludzkiego. Niektóre ptaki i pszczoły są w stanie zobaczyć światło ultrafioletowe. Podczerwień ma dłuższą długość fali niż światło czerwone i człowiek nie jest w stanie jej zobaczyć ale może odczuwać ciepło przez nie wygenerowane.
copyright Crayola 2011 | realizacja
Agencja Interaktywna HOTCHILI multimedia